Krüptovaluuta
Plokiahelat võiks võrrelda suure avaliku arvestusraamatuga, kuhu kantakse info kõikide bitcoin’iga sooritatud tehingute kohta. Plokiahelas saab iga bitcoin’i liikumist jälgida algusest lõpuni https://thedarksidecollective.com/. Plokid sisaldavad teavet tehingute aja, väärtuse, ostjate ja müüjate kohta. Samas pole võimalik ostjaid ega müüjaid kindlaks teha, sest kasutusel on krüptograafiliselt määratud pseudonüümid. Ahelat on peaaegu võimatu muuta ja võltsida, kuna selleks peab kontrollima 51% kogu plokiahela kasutajate võrgustiku arvutusvõimsusest. Seetõttu on krüptoraha üks turvalisimaid ja usaldusväärseimaid maksevahendeid. Ühtlasi on plokiahel detsentraliseeritud: seda ei kontrolli ükski isik, organisatsioon ega riik. Plokiahela tehnoloogiale ennustatakse suurt tulevikku. Peale krüptoraha rakendatakse seda juba praegu edukalt näiteks tervishoius, panganduses, logistikas ja arvutimängude loomisel.
Krüptoraha nõuab suurt arvutusjõudu, seadmeid ja energiat. Kulla ja teiste väärismetallide kaevandamisega ühe dollari teenimiseks tuleb kulutada vähem energiat, kui samal viisil bitcoine hankides – kui haruldaste muldmetallide või kulla kaevandamisega kuluks ühe dollari teenimiseks vastavalt üheksa ja seitsme megadžauli jagu energiat, siis bitcoini kaevandamine nõuab keskeltläbi 17 megadžauli.
Enamik krüptorahasid on detsentraliseeritud, mis tähendab seda, et need kasutavad hajutatud arvutivõrku (sõlmi), et hallata ja registreerida tehinguid avalikus arvestusraamatus, mida tuntakse plokiahelana.
Krüptovaluuta vahetus
Eestis peetakse krüptorahast saadud tulu vara võõrandamisest saadud kasumiks ja selle suhtes kohandatakse 22% tulumaksumäära. Kõik kasumlikud tehingud tuleb deklareerida sõltumata teenitud kasumi suurusest.
Välismaa börsidel teenitud kasum tuleb deklareerida tabelis 8.3 ja Eesti börsidel teenitud kasum tuleb deklareerida tabelis 6.3. Divly jaotab teie kasumi börside kaupa, nii et saate hõlpsasti kindlaks teha, kas kasum kuulub 6.3 või 8.3 alla
Järgmise aasta novembris saavutas bitcoin – taas aasta lõpus – rekordiliselt kõrge hinna – 61 860 eurot, kuid 2021. aasta lõpuks oli selge, et maailma majandus on jõudnud languse lävele ning 2022. aastat alustas bitcoin juba üle 20 protsendi madalama hinnaga ning kukkus aasta lõpuks 14 870 euroni. Lisaks üldisele majanduslangusele mõjutasid BTC hinda mitme suure krüptobörsi ja projekti, nagu FTXi ja Terra Luna, kokkuvarisemine, mille järelvõnkeid võib tunda tänaseni.
. minimaalne sissemakse või krüptoostu summa on vaid 10 dollarit. See toetab Fiati tagatisraha peamistes valuutades, nagu USD, EUR, AUD, UGX, PEN, HKD, UAH, KZT, TRY, RUB jne. Võimaldab teil osta, kasutades Krediit-/deebetkaart, samuti PayPal. Teie konto rahastamiseks aktsepteeritakse ka otsepanga sissemakset ja pangaülekannet.
To calculate your gains you have to deduct the purchase Kasu arvutamiseks peate maha arvama müügihinnast (sh tasud) ostuhinna. Ostuhinna määramine võib osutuda keeruliseks. EMTA ise ütleb: “…on suure hulga tehingute puhul iga üksiku krüptoraha soetamismaksumuse üle arve pidamine keeruline.” Seetõttu on lubatud kaks meetodit, kuidas määrata, millist krüptoraha te müüte. Need on FIFO (First-in, First-out) meetod ja keskmise hinna meetod.
Kui müüte oma krüptovaluuta kingituse fiat-valuuta või mõne muu krüptovaluuta eest, siis saate kasumi sisestada tabelitesse 6.3 või 8.3, olenevalt sellest, kas tehing toimus Eesti või välismaise platvormi kaudu.
Krüptovaluuta maksustamine
Näide 1: Kui osta täna 1 coin 20 euroga ja müüa järgmise aasta jaanuaris 50 euroga, siis selle tehinguga on teenitud 30 eurot kasumit ja kuna see kasum on saadud järgmise aasta jaanuaris, siis deklareerima peab seda 2023. aasta deklaratsioonil, mis esitatakse 2024. aastal. Kui see sama coin vahetada teise coini vastu, mille väärtus on täpselt seesama väärtus eurodes, siis kasumit ei teenita, sest nende hinnad on võrdsed. Tehing jääb nulli ning seesugust tehingut deklareerima ei pea.
Krüptoraha kaevandamine on protsess, kus arvutusvõimsuse abil luuakse uusi krüptoraha üksusi. See protsess hõlmab spetsiaalse tarkvara kasutamist, mis lahendab keerulisi matemaatilisi probleeme tasuta keerutused. Krüptoraha kaevandamiseks on vaja spetsiaalseid seadmeid, nagu näiteks krüptoraha kaevandamise riistvara või spetsiaalseid kaevandamispulbreid, ning suuremat elektriarvet, kuna kaevandamine nõuab palju energiat.
analüüsisin Ethereum ja avastasin, et see on turul hästi tuntud plokiahela platvorm oma tõhususe ja üksikasjaliku raamistiku tõttu. See pakub struktuuri, mis on sarnane Bitcoin blockchain võrk, mis lõi esimese krüptovaluuta. Mul on juurdepääs eetrile (ETH), mis on platvormi peamine eelis, kuid selle kõrged tehingukulud ja aeglane töötlemine jäävad oluliseks piiranguks. Soovitaksin kaaluda peamise krüptovaluutana eetrit (ETH). Ethereum kuna see oli esimene suur token, mis siin käivitati.
Krüptoraha ja maksude teema on Eestis maksuvaldkonnas suhteliselt uus. Eestis on juba välja kujunenud mõned krüptovaluuta maksustamise reeglid, kuid edaspidisel praktika kujunemisel tuleb seda valdkonda tähelepanelikult jälgida.
Kauba ja teenuse ostmine krüptorahas on täpselt samasugune vahetustehing, st krüptoraha vahetatakse mingisuguse kauba vastu, mille väärtust on võimalik eurodes välja arvutada. Selleks on vaja teada krüptoraha soetushinda ja soetatud teenuse või kauba turuhinda eurodes. Isegi, kui soetatud kauba või teenuse hind on antud mingis muus valuutas, siis tuleks see ikkagi teisendada eurodeks tehingu hetkeseisuga ja maksustada see vahe. Probleem võib tekkida sellest, et kui esialgu oli näiteks 1 X coin hästi madala väärtusega ja auto hinnaks otsustatakse määrata 1 X coini, mille väärtus hiljem on tõusnud, siis kui uue X coini euroväärtus on selle tehingu tegemise hetkel suurem, siis selle 1 X coini hinna suurenemisest tekib maksustatav kasum.